Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Gülgiller veya bilimsel adıyla Rosaceae, 91 cins ve 4.828 tür ile temsil edilen, orta büyüklükte bir çiçekli bitki familyasıdır.

İsim, tip cins olan Rosa (Gül) den türetilmiştir. En çok tür içeren cinsler arasında; erik, kiraz, şeftali, kayısı ve badem bitkilerini içeren Alchemilla (270), Sorbus (260), Crataegus (260), Cotoneaster (260), Rubus (250) ve Prunus (200) bulunmaktadır. Ancak, tüm bu rakamlar tahmin olarak görülmelidir, taksonomik çalışmalar sürmektedir.

Rosaceae familyasında otlar, çalılar ve ağaçlar bulunur. Türlerin çoğu yaprak döker ancak bazıları her dem yeşildir. Dünya çapında bir yayılışa sahiptirler, ancak en çok Kuzey yarımküre’de çeşitlilik gösterir.

Ekonomik açıdan önemli birçok ürün Rosaceae’den gelmektedir. Elma, Armut, Ayva, Kayısı, Erik, Kiraz, Şeftali, Ahududu, Yenidünya, Çilek ve Badem gibi birçok yenilebilir meyveyi içerir. Ayrıca güller, çayır otu, Ateş dikeni, Üvez ve Alıç gibi popüler süs ağaçları ve çalıları da içerir.

Sınıflandırma

Gülgiller, geleneksel olarak 4 alt familyaya ayrılır:

  1. Amygdaloideae
  2. Maloideae
  3. Rosoideae
  4. Spiraeoideae

Bu alt familyaların ayrımında birincil önemi olan değerlendirme unsuru, familyaya dahil bitkilerin meyvelerinin yapısıdır ancak bu yaklaşım evrensel olarak kabul görmemektedir: yakın tarihli çalışmalar, bu 4 alt familyadan bazılarının tek ırklı olmadığını göstermiştir ve gülgiller familyasının sınıflandırılma yapısı da çözülmeyi beklemektedir.

Galeri

Acaena magellanica Alchemilla vulgaris Aruncus dioicus Brosen pyracantha coccinea Apple blossoms Chaenomeles japonica

kaynak:

wikipedia.org