Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 
Kurtboğan bitkisi

Kurtboğan (Aconitum) bitkisi özellikle Alpler gibi Avrupa’nın dağlık bölgelerinde yetişir. Türkiye’de kuzeydoğu dağlık bölgelerde bulunan ve kökleri oldukça zehirli olan otsu bir bitkidir.

Bu bitkinin kökü kaplan ve kurt gibi güçlü hayvanları bile öldürecek kadar zehirli olduğu için, bitki ismini buradan almıştır.

Kurt boğan otu, etkisini içerdiği zehirli alkoloidler sayesinde kardiyak, nöral ve kas dokularındaki hücrelerde bulunan sodyum kanallarını etkleyerek gösterir.

Kardiyak kaslardaki sodyum kanallarının ani şekilde etklenmesi sonucu kalp ritim bozuklukları görülür.

Kullanım Alanları:

İşlem görmüş kurtboğan çok önemli bir metabolizma hızlandırıcısıdır. İşlem görmemiş ve taze toplanmış olarak kullanıldığında çok zehirli ve öldürücü olan bu bitki, işlem görerek zehirsizleştirilerek kullanılabilir. Kurtboğan kökünü zehirsizleştirmek için en az 1 saat kaynatarak pişirmek gerekir.

Bu bitki kalpteki tıkanıklıkları açmak, dolaşımı hazlandırmak için kullanılabilir. Kurtboğan, sıcak doğası sayesinde vücut kanallarındaki tıkanıklıklardan kaynaklanan ağrıların giderilmesinde yardımcı olur.

Not: Makale bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Kurtboğan bitkisini tedavi amaçlı kullanmayın. Sağlık sorunlarınızı mutlaka doktora danışın.

kaynak: https://www.oshadhi.com.tr/bitkiler/kurtbogan-otu