Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 
Kediler

Kediler anatomik olarak güçlü, esnek bedenleriyle, hızlı refleksleriyle, keskin, geri çekilebilen pençeleriyle ve küçük avları öldürmeye uyarlanmış dişleriyle diğer kedigillere benzerler.

Kediler, insan kulakları için çok zayıf ya da çok yüksek frekanstaki sesleri duyabilirler. Karanlığa yakın ortamlarda görebilirler. Çoğu memeli gibi, kediler insanlara göre daha zayıf renkli görüşe ve daha güçlü koku alma duyusuna sahiptir.

Dünya genelinde 70’ten fazla kedi ırkı olduğu tahmin edilmekle birlikte çeşitli uluslararası organizasyonlar tarafından tanınan ırkların sayısı tescil eden kurumun standartlarına göre farklılık gösterebilmektedir.

  • IPCBA (International Progressive Cat Breeders Alliance) tarafından 73 ırk olarak açıklanmıştır.
  • TICA (The International Cat Association) tarafından 58 ırk olarak açıklanmıştır.
  • CFA (The Cat Fanciers Association) tarafından 44 ırk olarak açıklanmıştır.
  • FIFE (Federation International Feline) tarafından 43 ırk olarak açıklanmıştır.

Kediler, tek başlarına avlanmalarına rağmen sosyal bir türdür. Kedilerde iletişim; salgıladıkları kokular, kedi feromonları ve kedilere özgü vücut dilinin yanı sıra seslenme çeşitliliğini (miyavlama, mırıltı, sesini titretme, tıslama, hırıltı ve gırtlaksı ses) de içinde barındırır.

Kediler Antik Mısır’da tapılan hayvanlar olduğundan beri, genellikle orada evcilleştirildiklerine inanılır, ama Neolitik dönem kadar eskiye dayanan evcilleştirme örneklerinin de olma olasılığı vardır.

2007’deki genetik bir çalışma, evcil kedilerin milattan önce 8000’de, Orta Doğu’da Afrika yaban kedisi soyundan türediğini ortaya çıkardı. Kediler, dünyadaki en popüler evcil hayvandır ve günümüzde insanların yaşadığı her yerde bulunurlar.

Kedilerin yaşam süresi: 12 – 18 yıl
Kedilerin gebelik süresi: 58 – 67 gün

kaynaklar:

yazı: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kedi

resim: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/yerde-yatan-turuncu-tekir-kedi-290164/

video: https://www.pexels.com/tr-tr/video/hayvan-evcil-hayvan-sevimli-oynamak-7532128/