Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 
Mehmet Ali Kâğıtçı

Mehmet Ali Kâğıtçı, Türk kimyager, kâğıt mühendisi ve Türk kâğıt sanayisinin kurucusu. 1899 yılında Heybeliada’da doğdu.

İlköğrenimini Heybeliada’da tamamladıktan sonra orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde yaptı. 1922 yılında İstanbul Darülfünunu (İstanbul Üniversitesi) Fen Fakültesinden mezun olarak kimyagerlik diploması aldı. İstanbul Darülfünunu Fen Fakültesi Kimya Enstitüsünde asistanlığa başladı. 1925 yılı sonlarında kâğıtçılık öğrenimi görmek üzere Almanya’ya gitti. Almanya'da Hannoversche Papierfabriken Alfeld-Gronau firması selüloz ve kâğıt fabrikalarında çalıştı. 1926 yılında Fransa’ya giderek buradaki selüloz, kâğıt ve karton fabrikalarında işçi olarak çalıştıktan sonra Grenoble Üniversitesi Kağıtçılık Enstitüsüne kaydolan Kağıtçı, Ağustos 1927’de okulu biricilikle bitirerek “Kağıt Mühendisi” unvanını aldı.

Türkiye’ye dönen Kağıtçı, Türk kâğıt sanayisinin kurulması için çalışmalara başladı. Dönemin İş Bankası Genel Müdürü Celal Bayar’la yaptığı görüşme sonunda kâğıt fabrikasının kurulmasına karar verildi. Türkiye’de kâğıt, karton, ambalaj kağıdı, gazete kağıdı ve sigara kağıdı üretecek bir fabrikanın projeleri Mehmet Ali Kağıtçı’nın yönetiminde hazırlandı. Bir süre sonra İktisat Bakanı olan Celal Bayar’ın desteğiyle İzmit Sümerbank Selüloz ve Kağıt Fabrikası’nın temeli 14 Ağustos 1934’te atıldı. Mehmet Ali Kağıtçı, fabrikanın tesisi için kuruluş hazırlıklarını yürüttü. 1936 yılında üretime başlayan fabrikanın müdürlüğüne getirildi.

1941’de o dönemki yöneticiler tarafından görevinden alındı. İstanbul Belediye Kimyahanesi Müdürlüğü’ne atandı. Bu kurumun İstanbul Hıfzıssıhha Enstitüsüne dönüşmesinden sonra da müdürlüğünü yaptı. 1945 yılından itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesinde “Kağıtçılık” dersleri vermeye başladı. 1964 yılında yaş haddinden emekliye ayrıldı. Emekliliğinde de araştırmalarını sürdürdü ve çeşitli yayınlar hazırladı. 1 Ekim 1982’de emekliliğini geçirdiği Heybeliada’da vefat etti.

kaynak: wikipedia.org