Tim Berners-Lee

Sör Timothy John Berners-Lee (doğumu 8 Haziran 1955, Londra), İngiliz mühendis ve bilgisayar bilimi profesörü. Daha çok World Wide Web'in mucidi olarak tanınmaktadır.

1989'da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuştur. Aynı zamanda 1990 yılında ilk web tarayıcısı yazılımını geliştirmiştir. 1994 yılında ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C'yi kurmuştur ve de başkanlığını yapmıştır. İnsanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında kendisine kraliçe II. Elizabeth tarafından sör unvanı verilmiştir. Berners-Lee, şu anda Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu'nun (W3C) başkanı, MIT ve Oxford Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi profesörüdür.

Hayatı

Tim Berners-Lee 1955'te Londra'da doğmuştur. Mary Lee Woods ve Conway Berners-Lee'nin dört çocuğundan biridir. Ebeveynleri üretilmiş ilk ticari bilgisayar Ferranti Mark 1 üzerinde çalışmıştır. 1973-1976 yılları arasında Oxford The Queen's College'inde okumuştur ve fizikte birinci sınıf lisans diploması almıştır. Kolejdeyken, bir tamirhaneden aldığı eski bir televizyon setinden bir bilgisayar yapmıştır.

Kariyeri

Mezun olduktan sonra Tim Berners-Lee, Dorset'taki telekomünikasyon şirketi Plessey'de mühendis olarak çalıştı. 1978'de Dorset'ta başka bir şirkette yazıcılar için bir tür yazılımın geliştirilmesine yardımcı oldu.

Haziran 1980'den Aralık 1980'e kadar CERN'de bir şirkette bağımsız yüklenici olarak çalıştı. Cenevre'de iken araştırmacıların aralarında bilgi paylaşımı ve güncellemelerini kolaylaştırma amacıyla hiper metin kavramına dayalı bir proje önerdi. Bunu sunmak için ENQUIRE adında WWW'nun da temellerini oluşturan bir prototip sistem yaptı.

1980'nin sonlarında Cenevre'den ayrıldıktan sonra Dorset'ta John Poole's Image Computer Systems şirketinde çalışmaya başladı. Şirketin teknik bölümünü üç yıl boyunca yönetti. "Gerçek zamanlı uzaktan yordam çağrısı" projesi üzerinde çalışması kendisine bilgisayar ağı hakkında tecrübeler kazandırdı. 1984'te CERN'e geri döndü.

1989'da CERN, Avrupa'nın en büyük internet düğümüne sahip olduğundan Tim Berners-Lee, hiper metine internet ile katılma fırsatı buldu. Tim Berners-Lee burada hiper metin fikrini TCP protokolü ve alan adı sistemi ile birleştirerek World Wide Web'in doğmasını sağladı. NextStep işletim sistemi için yaptığı ilk web tarayıcısı yazılımı için, daha önce yaptığı ENQUIRE'ye benzer bir sistem olan Word Wide Web'i kullanmıştır.

1994'te Berners-Lee, MIT'te Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu'nu kurmuştur. Burası web'in kalitesini iyileştirmek için standartlar ve öneriler sunan çeşitli şirketlerden oluşuyordu. Berners-Lee fikirlerini, hiçbir patent ve telif hakkı ödenmeden serbestçe kullanılabilir hale getirdi. Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu, standartlarının telifsiz teknolojiye dayanması gerektiğine karar verdi. Böylece herkes tarafından kolayca benimsenebilirdi.

Aralık 2004'te, anlamsal ağ üzerinde çalışmak üzere Southampton Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri alanında başkanlık yaptı.

kaynak: wikipedia