Taylor Swift

Taylor Alison Swift (doğumu; 13 Aralık 1989  Pensilvanya), 11 Grammy ödülü sahibi Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve yönetmen.

Wyomissing, Pensilvanya’da büyüdü ve on dört yaşında Nashville, Tennessee'ye taşındıktan sonra country müzikteki kariyerine başladı. Burada Big Machine Records ile anlaştı ve Sony/ATV Music publishing house ile çalışan en genç söz yazarı oldu.

2006 yılında ilk albümü Taylor Swift’i çıkardı. Albüm Billboard 200’de beş numaraya kadar yükseldi ve 2000’lerde listede en uzun süre kalan albüm oldu. Albümün üçüncü single çalışması “Our Song” ile ABD Hot Country Songs listesinde bir numaraya ulaşan şarkısı kendisi tarafından yazılan ve söylenen en genç şarkıcı oldu.

2008 Grammy Ödülleri’nde “En İyi Yeni Sanatçı” kategorisinde aday gösterildi. İkinci albümü olan Fearless’ı 2008’de çıkardı. Albümdeki “Love Story” ve “You Belong with Me” adlı parçalar listelerde üst sıralarda yer aldı. Fearless 2009’un en çok satan albümü oldu.

2010’da, içlerinden Yılın Albümü’nün de bulunduğu, dört Grammy Ödülü’ü kazandı. Swift bu ödülü kazanan en genç sanatçı oldu. Grammy dışında, Fearless, Amerikan Müzik Ödülleri, ACM ve CMA’de de ödüllendirildi, böylece country müzik tarihinde en çok ödül kazanan albüm oldu.

2010’da sanatçı üçüncü albümü Speak Now’ı çıkardı, albümün üçüncü single çalışması “Mean” iki Grammy kazandı. Sanatçı dördüncü albümü Red’i 2012'de çıkardı, “We Are Never Ever Getting Back Together” ve “I Knew You Were Trouble” adlı single çalışmaları dünya çapında yüksek liste başarısı gösterdi.

Swift, 2014 yılında beşinci albümü 1989’nı yayımladı, bu albüm ile müzik tarzını pop müziğe çevirdi. Albüm ile üç Grammy kazandı ve Yılın Albümü ödülünü iki kez kazanan ilk kadın şarkıcı oldu.

“Shake It Off”, “Blank Space” ve “Bad Blood” single çalışmaları ABD, Kanada ve Avustralya'da bir numara oldu. Altıncı albümü Reputation (2017) ve albümün ilk single çalışması “Look What You Made Me Do” ABD ve Birleşik Krallık'ta listelerde bir numara oldu. Swift son albümüyle birlikte dört albümü de yayımlandığı ilk hafta ABD'de bir milyon kopya satan ilk şarkıcı oldu.

24 Temmuz 2020’de Swift, sadece sosyal medya hesaplarından duyuru yaparak “folklore” isimli sekizinci stüdyo albümünü yayınladı. Albüm ilk haftasında Abd'de 846 bin satarak Billboard 200 listesine 1 numaradan giriş yaptı ve 7 hafta boyunca zirvede kaldı.

Böylece Swift, 4 albümü en az 7 hafta 1 numarada kalan tek sanatçı olarak The Beatles’ın rekoruna ortak oldu. Ayrıca bu listede toplam 47 hafta geçirerek en uzun zirvede kalan kadın sanatçı oldu ve Whitney Houstan'ın 33 yıllık rekorunu kırdı.

Taylor Swift - Wildest Dreams

youtube kanalı: https://www.youtube.com/c/TaylorSwift

kaynak: wikipedia.org