Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 
Osman Şahin kimdir?

Osman Şahin Türk yazar. 1940’ta Mersin’in bir Toros köyü olan Arslanköy’de doğdu. Çocukluğu Toroslarda yoksulluk icinde geçer. İlköğrenimini köyünde bitirir ve Diyarbakır Dicle Köy Enstitüsü’ne girer.

Dicle Köy Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Siverek’e bağlı, Fırat Nehri kenarındaki, Bucak aşiretine bağlı Kalemli Köyü’nün öğretmenliğine atanır. Henüz 18 yaşındayken, büyük aşiret kavgalarının, silaha tutkun yöre insanının içinde bulur kendini.

Fırat taştığında, nehrin kıyısına kustuğu insan ölülerini görür. Bunlarla ilgili hep notlar alır. Yıllar sonra bu notları Kırmızı Yel, Fırat’ın Sırtındaki Kan / Bucaklar ve Yeraltında Uçan Kuş adlı belgesel romanlarıyla kitaplaştırır. Bölgenin büyük aşiretlerinden Bucaklar’ın 200 yıllık tarihiyle, 1960’lı yıllarda patlak veren Bucaklar Kan Davası’nın içyüzünü anlattığı, Fırat’ın Sırtındaki Kan / Bucaklar, sadece Türk Edebiyat tarihine değil, bugün hala konuşulan bir konu olarak, Türk siyasi tarihine de önemli bir eser olur.

1958’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi bölümüne girer. Gazi Eğitim öğrencisiyken Demokrat Parti’nin baskıcı rejimine karşı öğrenci yürüyüşlerinde başı çeker. İlk tayini Malatya’ya çıkar. 1961-67 yılları arasında Malatya Lisesi’nde beden eğitimi öğretmenliği yapar.

Öğrenciliği de dahil hayatının on dört yılının geçtiği Doğu ve Güneydoğu’da özellikle, Malatya, Elazığ, Tunceli, Maraş yöresinde 33 köy hakkında çok geniş folklor araştırmaları yapar, 33 defter not alır. Bu araştırma ve incelemeler sonucu topladığı 1645 bulmaca ve bilmeceyi Su Kurusu adıyla yıllar sonra yayımlar.

1967-1974 yılları arasında İzmit’e spor öğretmeni olarak atanır. Türkiye Öğretmenler Sendikası’nda (TÖS)1 çalışır. 1970 TRT ödülleri köy kökenli ve Köy Enstitüsü çıkışlı iki sanatçı çıkarır ortaya. Bunlardan biri Ümit Kaftancıoğlu, diğeriyse Osman Şahin’dir.

1970’te yayımlanan Kırmızı Yel, Osman Şahin’in ilk kitabıdır ve TRT Öykü Ödülü’nü alarak geniş ilgi bulur. Daha sonra Türk sinemasının unutulmaz filmleri olacak Kibar Feyzo, Adak ve Fırat’ın Cinleri bu kitabında yer alır. Osman Şahin’e Türk sinemasında eserleri en çok filme çekilen yazarlardan biri olma unvanını getirecek yolun başıdır bu aynı zamanda.

İlk öyküsünü Yilmaz Güney satın alır ancak filme çekemeden hapse girer. O parayla İstanbul’da bir ev alır ve öğretmenliğe Suadiye Lisesi’nde devam eder. Ancak 12 Eylül askeri rejimince Trabzon’un Arşın ilçesine sürülerek emekli edilir.

1978 yılında Aydınlık gazetesinde yayımlanan bir kitap tanıtım yazısı yüzünden 3 Numaralı Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nde yargılanarak, 1,5 yıl hapis cezasına mahkûm olur. 1983’te Şile ve Yalova cezaevlerinde yatar. Cezaevinde iken Firar filminin öyküsünü yazar. Ayrıca daha sonra cezaevinde gördüğü, duyduğu, yaşadığı olayları Kolları Bağlı Doğan kitabında hikayeleştirir.

1980’li ve 90’lı yıllar Osman Şahin’in yazarlığının en verimli zamanları olur. 1980’li yıllarda dört kitap yazar. Bunlardan Ağız İçinde Dil ile 1980‘de Nevzat Üstün Öykü Ödülü’nü alır. 1990’lar Osman Şahin adının hem Türk sinemasinda hem de edebiyatında adının yurt dışında da sıkça bahsedilmeye başlandığı yıllar olur.

Son Yörük adlı hikayesi 1992 yılında İsveç’te Stockholm’de düzenlenen Enternasyonel Hümanizma Derneği’nin açtığı yarışmada ikinci olur. Aynı yıl Selam Ateşleri kitabıyla Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü, 1994’te de Sait Faik Öykü Ödülü’nü alır. 1998’de Mahşer ile Yunus Nadi Ödülü’ne layık görülür. Öyküleri Polonya, Macar, Alman, Fransız, İsveç dillerine çevrilir.

1990’ların sonuna doğru Osman Şahin’in sinemaya uyarlanan ve çoğunu kendisinin senaryolaştırdığı 22 öyküsü vardır artık ve bunlar Türk Sinemasına yurt içi ve yurt dışında 24 ödül kazandırmıştır.

Atıf Yılmaz’ın çektiği Kibar Feyzo, Adak; Şerif Gören’in çektiği Derman, Tomruk, Kurbağalar, Kan, Firar; Erden Kıral’in çektiği Ayna, Avcı; Bilge Olgaç’ın çektiği Kör Gülüşan, İpekçe, Gömlek filmleri Türk sinemasina unutulmaz eserler olarak girer.

1997’de IX. Ankara Uluslararasi Film Festivali’nde sinemaya yaptığı katkılardan ötürü, Aziz Nesin Emek Ödülü ile, 1999 yılında, 36. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Altın Portakal Onur Ödülü ile onurlandırılır.

2003 yılında kendi çocukluğunu anlattığı Ölüm Oyunları ile Yunus Nadi Ödülü’nü alarak, bu ödüle iki kez layık görülen tek yazar olarak Türk Edebiyat tarihinde bir ilki gerçekleştirir.

Osman Şahin öykülerinde okurlarını, Doğu, Güneydoğu, Çukurova ve Toros insanlarının gizemli dünyalarına götürür. İnsanin soyunun özünde varolan kötülüğü, ölüm temasını, korkuyu, çarpıtılmış cinsellikleri, kıtlığı, umutsuzluğu, efsaneleşmiş aşkları, teknoloji ile gelen değişimin insana yaptığı etkileri, eski şaman ve pagan kültürlerin izlerini yoğun psikolojik bir derinlikle coşkulu, renkli, doğurgan, şiirsel bir anlatımla yazar.

açıklamalar:

1 TÖS - Türkiye Öğretmenler Sendikası

kaynak: https://www.idefix.com/yazar/osman-sahin/s=173245