Polietilen nedir?

Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. İsmini monomer haldeki etilenden alır, etilen kullanılarak polietilen üretilir. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE olarak kullanılır.

Siyanür, çok kuvvetli zehirlerden biridir. Uçucu bir asittir kimyada (CNH) formülü ile gösterilen organik bir bileşiktir.

İyot nedir?

İyot Yunanca “mor” anlamına gelen iodes’ten gelir, sembolü ( I ), atom numarası 53 olan bir elementtir.

Kaliforniyum nedir?

Kaliforniyum, sembolü ( Cf ) ve atom numarası ( 98 ) olan radyoaktif metalik bir kimyasal elementtir. İlk kez Şubat 1950’de Kaliforniya Üniversitesi, Berkeleydeki laboratuvarda küriyumun alfa parçacıkları (helyum iyonları) ile bombardıman edilmesiyle üretildi.

Karbon nedir?

Karbon, doğada yaygın bulunan ametal kimyasal element. Evrende bolluk bakımından altıncı sırada yer alan karbon, kızgın yıldızlarda hidrojenin termonükleer yanmasında temel rol oynar.

Alaşım nedir?

Alaşım, bir metal elementin en az bir başka element (metal, ametal) birleşmesiyle oluşan homojen karışımıdır. Elde edilen malzeme yine metal karakterli malzeme olur. Alaşımlar karışıma giren metallerin özelliklerinden farklı özellikler gösterirler.

İspirto nedir?

İspirto evlerde temizlik işlerinde ve yakıt olarak kullanılan bir kimyasal maddedir. Türkçeye Avrupa dillerinden geçen ispirto kelimesinin aslı latince spiritus (can, ruh, hayatın özü) kelimesinden gelmektedir. İspirto mavi veya mor renkli olabilir.

Çek Cumhuriyetindeki Jizera dağlarında asit yağmurunun etkisi

Asit yağmuru, asidik kimyasalların yağmur, kar, sis ve çiy  halinde yeryüzüne düşmesine verilen isimdir.