Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Siyanür, çok kuvvetli zehirlerden biridir. Uçucu bir asittir kimyada (CNH) formülü ile gösterilen organik bir bileşiktir.

Azotlu bir organik elemanın alkali bir metalle ısıtılmasından elde edilir. Siyanürün özel bir kokusu vardır, ama bunu herkes duymaz.

Bu asidin türlü çeşitleri fotoğrafçılıkta, boya yapımında kullanılır. Siyanür ve bileşikleri kimyasal yollarla üretilebildiği gibi, bazı bitkiler ve hayvanlarca da üretilmektedir.

Siyanürü doğal olarak üreten birçok bitki, bakteri ve böcek vardır. Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir.

Siyanür çok hızlı etki eden bir zehirdir. Belirtileri ve canlının ölümü çok çabuk gerçekleşmektedir.

Hidrojen siyanür buharları en hızlı etki eden biçimdir belirtileri saniyeler içinde, ölümü ise dakikalariçinde olur.

Madencilikte Siyanür

Bu sektörde, özellikle altın ve gümüş üretiminde kullanılan siyanürün kullanımı, kapalı devre sistemler ile mümkün olmaktadır. Her ne kadar, madencilik sektörünün firmaları, siyanür kullanımı sonrasında, o alandan atıkları uzaklaştırmanın mümkün olduğunu söylese de, altın arama çalışması yapılan her bölgenin toprağına ve içme suyuna siyanür karışma ihtimalli vardır.