Larva - Tırtıl

Larva, özellikle aşağı omurgalıların ve böceklerin embriyo gelişimi sırasında görülen yapı.

Thales (Miletli Thales)

Thales (Miletli Thales) MÖ 623 – 545 yılları arası yaşamış bir Antik Yunan matematikçi, astronom ve filozof. İlk filozoflardan olduğu için felsefenin ve bilimin öncüsü olarak adlandırılır.

Kâfur ağacı

Kâfur ağacı (Cinnamomum camphora), defnegiller (Lauraceae) familyasından vatanı, Güney Çin ve Güney Japonya gibi uzak doğu olan, 20 - 30 m uzunluğa ulaşabilen, tabii ormanlar meydana getiren ağaç türü.

Bottarga nedir?

Bottarga, dişi kefal balığı yumurtaları temizlenip kurutulduktan sonra balmumuyla kaplanıp yapılan geleneksel bir balık ürünüdür, yüksek besin değeri içerir ve uzun süre boyunca saklanabilir.

Hande Erçel

Hande Erçel (doğumu 24 Kasım 1993, Bandırma), Türk oyuncu ve model.

Karnıyarık Türk mutfağının belli başlı patlıcan yemeklerinden biridir. Hazırlanırken ana malzeme olan patlıcanın dışında soğan, biber, domates ve kıyma da kullanılır.

Kromozom

Kromozom, (Yunanca, chromos - “renk”, soma  - “vücut”) kelimelerinden gelmektedir; DNA’nın “histon” proteinleri etrafına sarılmasıyla, yoğunlaşarak oluşturduğu, canlılarda kalıtımı sağlayan genetik birimlerdir.

Gitar

Gitar, parmakla veya pena ile çalınan, esasen sekiz şekline benzeyen, yan kısımları oval, sap üzerinde ses perdeleri olan, telli bir çalgı türü.