Emmy ödülü

Emmy ödülleri, Amerikan televizyon yapımlarına verilen ödüldür. Peabody ödülleri'ne benzer; fakat ondan farklı olarak daha fazla eğlence odaklıdır.

Emmy ödülleri film sektöründeki Akademi ödülleri, tiyatrodaki Tony ödülleri ve müzik sektöründeki Grammy ödülleri'ne karşılık gelmektedir.

Emmy ödülleri birbiriyle bağlantılı fakat birbirlerinden tamamen ayrı üç kuruluş tarafından takdim edilir: 

  • Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi spor dışındaki ulusal altın saatler eğlence programlarını ödül almak üzere belirler.
  • Ulusal Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi belgesel, spor, haber ve gündüz programlarını ödül almak üzere belirler.
  • Uluslararası Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi Birleşik Devletler dışında üretilmiş programları ödül almak üzere belirler.

Her birisi Emmy ödülleri seramonilerinin belirli bir bölümünün yönetiminden sorumludur.

Emmy ödülleri arasında en iyi bilineni Primetime Emmy ödülleri'dir.

Tarihçesi

İlk Emmy Ödülü 25 Ocak 1949 tarihinde Hollywood Athletic Club isimli programa verilmiştir.

25 Ocak 1949'da Shirley Dinsdale ilk Emmy ödülü'nü alma ayrıcalığına sahip olan ilk kişi oldu.

“Emmy” adı, eski televizyon kameralarındaki kamera tüpü için kullanılan “immy” lâkabının feminenleştirilmiş biçimiydi.

Emmy heykelciği

Elinde bir atom tutan kanatlı kadın heykelcikleri Emmy ödülleri'nin ortaya çıkışının ardından televizyon akademilerinin televizyon bilim ve sanatını desteklemek ve yüceltmek hedefini simgelemeye başladı. Heykelcikteki kanatlar sanatın ilham perisini, atom ise bilimin elektronunu temsil etmektedir. Heykelcik televizyon mühendisi Louis McManus tarafından karısını model alarak dizayn edilmiştir.

Emmy ödül heykelcikleri El Dorado, Kansas'ta bulunan El Dorado Correctional Facility adındaki özel şirket tarafından maksimum güvenlik önlemleriyle hazırlanmaktadır.

kaynak: wikipedia