TGB nedir?

Türkiye Gençlik Birliği (kısaca TGB), Atatürkçü bir gençlik ve öğrenci kuruluşudur. Türkiye’nin 71 ilinde ve yurt dışında şubeleri bulunmaktadır. Merkezi Ankara’dadır.

Türkiye Gençlik Birliği'nin kurulması kararı 19 Mayıs 2006 tarihinde Ankara Üniversitesi DTCF Farabi Salonu'nda, 40 üniversiteden 62 öğrenci topluluğunun katılımıyla toplanmış olan Türkiye Gençlik Kurultayı’nda alındı. Süreç içerisinde yeni katılımlarla destekçi toplulukların sayısı 69’a ulaştı. TGB, birçok ilde şubesini kurdu. Son olarak düzenlenen ve üç yüz bine yakın gençle Anıtkabir'de son bulan yürüyüşle birlikte 50'den fazla il merkezinde örgütlü, 76 ilde ve 20'ye yakın ülkede temsilcileri olan ve genel başkanının ifadesiyle 80 bin civarında üyesi olan bir üniversite gençliği örgütüdür.

Kuruluşun lise yapılanması Türkiye Liseliler Birliği olup 2013 yılında genel üye toplantısında oy birliği ile kurulmuştur.

Yayınları

TGB Kırmızı Beyaz ve TaLeBe olmak üzere iki süreli yayın çıkarmaktadır.

  • Kırmızı Beyaz dergisi aylık bir dergi olup yazarları TGB üyelerinden oluşmaktadır. TGB içerisindeki herkes dergiye özgürce yazma hakkına sahip olup yazısı onaylandıktan sonra yayınlanır. Bu dergi yurt içindeki tüm şubelere her ay gönderilir. Dergi üniversite öğrencilerine yönelik olup toplumsal konuları ele alan siyasi ve kültürel bir dergidir.
  • TaLeBe dergisi de TGB'nin lise örgütlenmesi olan Türkiye Liseliler Birliği üyelerinin yayın organıdır. Dergi içerisindeki yazıları liseli üyelerin yazmasıyla beraber lise öğrencilerine yönelik bir dergidir.

resmi web sayfası: tgb.gen.tr

kaynak: wikipedia.org