Sağlık konuları hakkında bilgilendirme amaçlı makaleler yayınlanmaktadır.

Sağılık sorunlarınızı mutlaka doktora danışın!

Hemogram nedir?

Hemogram (tam kan sayımı), kandaki hücrelerin sayısının ve oranlarının tespit edilmesi amacıyla yapılan kan testidir.

Anoreksiya nedir?

Anoreksiya, bir yeme bozukluğu hastalığıdır. Aynı zamanda psikolojik bir rahatsızlık olan anoreksiya, tedavi edilmediği takdirde hayatı tehdit edecek boyuta ulaşabilir.

Varikosel nedir?

Varikosel, erkeklerde testisleri koruyan gevşek cilt torbası olan erbezi torbalarında, yani diğer adıyla skrotumda yer alan toplardamarların şişerek genişlemesi ve büyümesi durumunun tıbbi adıdır.

Crohn hastalığı nedir?

Sindirim sistemine ilişkin hastalıklar arasında ciddi sorunlara yol açan ve yaşam kalitesini en olumsuz şekilde etkileyen hastalıklardan biri.

HES kodu nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

İnfluenza (grip) nedir?

İnfluenza, başlıca burun, boğaz, bronşlar ve bazen akciğerleri etkileyen, hafif veya ağır bir seyir gösterebilen, bulaşıcı viral bir hastalıktır. A, B, C olmak üzere 3 tip influenza virüsü vardır.

Amalgam dolgu nedir?

Amalgam dolgu, bir zamanlar çürük nedeni ile oluşan boşlukları doldurmak için kullanılan en yaygın malzemelerden biriydi. “Gümüş dolgular” olarak da bilinen amalgam dolgular gümüş görünümlüdür, ancak içeriğinde gümüş yoktur.

Corona virüsü nedir?

COVID-19, farklı kişileri farklı şekillerde etkilemektedir. Enfekte kişilerin çoğu, hafif ila orta düzeyde semptomlar geliştirmekte ve hastaneye kaldırılmadan iyileşmektedir.