Amalgam dolgu nedir?

Amalgam dolgu, bir zamanlar çürük nedeni ile oluşan boşlukları doldurmak için kullanılan en yaygın malzemelerden biriydi. “Gümüş dolgular” olarak da bilinen amalgam dolgular gümüş görünümlüdür, ancak içeriğinde gümüş yoktur.

Günümüzde çürük boşluklarını doldurmak ve dişleri onarmak için birçok diş hekimi, diş renginde malzemeler kullandığından, amalgam dolgular geçmişe oranla daha az yaygındır.

Bununla birlikte, amalgam dolgular yeni malzemelere kıyasla çok yönlüdür, çünkü dişle ilgili diğer durumlarda da kullanılabilir ve zamanla, özellikle baskı ve çiğneme nedeniyle aşınmaya ve yıpranmaya uğrayan dişlerde daha iyi dayanıklılık gösterirler.

En önemlisi ise amalgam, mevcut diğer diş dolgu malzemelerinden daha az maliyetli olduğundan bütçeye daha uygundur.

Amalgam güvenli mi?

Diş amalgam dolguları, mevcut dolguların sayısına ve yaşına ve diş gıcırdatma ve sakız çiğneme gibi eylemlere bağlı olarak buhar (gaz) şeklinde az miktarda cıva salabilir.

Yeni bir amalgam dolgu yerleştirildiğinde veya eski bir dolgu çıkarıldığında, hastalar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları cıva buharına maruziyette geçici bir artış yaşayabilir.

Küçük dental amalgam partiküllerinin yutulmasıyla (yutulması) ilişkili bilinen sağlık riskleri bulunmamakla birlikte, cıva buharlarının solunması (solunması) bazı hastalarda zararlı olabilir.

Genel olarak, birden fazla diş amalgam dolgusu olan kişiler kanlarında veya idrarlarında biraz daha yüksek cıva seviyelerine sahip olabilirler, ancak bunlar genellikle güvenli kabul edilen bir seviyede kalırlar.

Dental amalgam hastaları üzerinde yapılan araştırmalar, dental amalgamın genel popülasyonda zararlı sağlık etkilerine neden olduğuna dair kesin kanıtlar göstermemektedir.

Amalgamla ilgili FDA’nın internet sayfasında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Not: makale bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Sağlık sorunlarınız için mutlaka doktorunuza danışın.