Mutancana, Osmanlı ve Edirne mutfağında yer alır. Kitâbü't-Tabîh (Bağdâdî) (Muhammed bin Mahmûd Şirvânî çevirisinde) mutancana adı ile daha kısa bir tarif olarak yer verilmişken Kitâb-ı Me’kûlât'da mutancana daha uzun bir tarif olarak verilmiştir.

Kilis kebabı, Kilis yöresine ait bir kebaptır. Kilis’te daha çok Kilis Tava olarak bilinir. Koyun eti, kırmızı biber ve isteğe göre soğan ya da sarımsak başlıca malzemeleridir.

Bottarga nedir?

Bottarga, dişi kefal balığı yumurtaları temizlenip kurutulduktan sonra balmumuyla kaplanıp yapılan geleneksel bir balık ürünüdür, yüksek besin değeri içerir ve uzun süre boyunca saklanabilir.

Karnıyarık Türk mutfağının belli başlı patlıcan yemeklerinden biridir. Hazırlanırken ana malzeme olan patlıcanın dışında soğan, biber, domates ve kıyma da kullanılır.

Tofu nedir?

Tofu (Soya Peyniri), Japonya, Tayland ve Çin’de yenilen soya ile yapılan tipik Uzak Doğu yemeğidir. Haşlanmış soya fasulyesinden elde edilen ve asit ya da tuzlu bileşiklerle kestirilerek elde edilen soya peyniridir.

Polenta nedir?

Polenta, mısır unundan yapılan, yulaf lapası ve mamaligaya benzer yumuşak bir dokuya sahip geleneksel bir İtalyan yemeğidir.

Şiveydiz yemeği

Gaziantep yöresine ait olan Şiveydiz, genellikle ilkbahar aylarında yapılır. Ana malzemeleri kuzu eti, taze sarımsak ve taze soğan olan Şiveydiz, protein deposu olarak da bilinir.

Cizleme nedir?

Mayalı cıvık hamur ile kızgın tavada yağlı ya da yağsız olarak hazırlanan büyük ve kalın krep. Cizleme ismi daha çok Bolu yöremizde kullanılan isimdir. Trakya yöresinde akıtma ismi ile bilinir.