Polenta nedir?

Polenta, mısır unundan yapılan, yulaf lapası ve mamaligaya benzer yumuşak bir dokuya sahip geleneksel bir İtalyan yemeğidir.

Şiveydiz yemeği

Gaziantep yöresine ait olan Şiveydiz, genellikle ilkbahar aylarında yapılır. Ana malzemeleri kuzu eti, taze sarımsak ve taze soğan olan Şiveydiz, protein deposu olarak da bilinir.

Cizleme nedir?

Mayalı cıvık hamur ile kızgın tavada yağlı ya da yağsız olarak hazırlanan büyük ve kalın krep. Cizleme ismi daha çok Bolu yöremizde kullanılan isimdir. Trakya yöresinde akıtma ismi ile bilinir.

Kuru Üzüm

Kuru üzüm, üzümün kurusudur ve kuruyemiş olarak kabul edilmese de onun gibi çiğ tüketildiği gibi, üzüm hoşafı olarak ya da üzümlü keklerde de kullanılır. Rengine göre sarı ve siyah olmak üzere iki temel gruba ayrılır.

Tonik nedir?

Tonik, (içecek) içine kinin katılmış sodaya verilen addır. Kokteyllerde sıkça kullanılır. Başlangıçta sıtmaya karşı profilaktik olarak kullanılan tonik

Flambe nedir?

Flambe, özellikle büyük restoranlarda yemeğin sunum aşamasında gerçekleştirilen görsel işlemi tarif etmektedir.

Hellim nedir?

Hellim, Kıbrıs kökenli, sık dokulu, sarımsı beyaz renkte taze bir peynirdir. Genelde ızgarada ya da yağsız tavada kızartıldıktan sonra yenir. Ayrıca, hellim Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs'ın önemli bir ihraç kalemidir.

Fajita nedir?

Fajita, Teksas ve Meksika mutfağına ait ızgara et ve buğday ya da mısır unuyla yapılmış tortilla ile ikram edilen bir çeşit yemektir.