Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 
Bottarga nedir?

Bottarga, dişi kefal balığı yumurtaları temizlenip kurutulduktan sonra balmumuyla kaplanıp yapılan geleneksel bir balık ürünüdür, yüksek besin değeri içerir ve uzun süre boyunca saklanabilir.

Keskin ve hoş bir kokusu olan bottarga afrodizyak etkisi nedeniyle az tüketilmesi gerekiyor. Pastırma gibi ince dilimlenerek pişirilmeden ve ısıtılmadan atıştırmalık olarak tüketilir.

Hırvatistan, Tunus, Mısır, Fransa, Yunanistan, İtalya, İspanya ve Türkiyede Kefal yumurtalarından üretilen Bottarga balık sofraları için alternatif bir meze oluşturuyor.

Bottarga’nın yapılışı

Kefal balığı yumurtaların içinde bulunduğu kese özenle çıkarılır. Soğuk suda yıkanır ve yarım saat tuza yatırılır. Sonra tekrar yıkayıp kurutulur. Ardından parmakla kesenin içindeki yumurtalar zedelemeden ezilir ve tuza bulanır. Bu işlem 3 - 4 defa yinelenir. Daha sonra yassı bir şekil verilen keseler 3 - 4 gün güneş altında rüzgar alacak şekilde tutulur. 

Sineklerin saldırmaması için tül ile kapatılır. Yumurtalar kahverengiye dönüştüğünde yenebilir. Sıcak balmumuna daldırılan kefal yumurtasının üzerinde oluşan kabuğun donmasını beklenir. Yeneceği zaman dilimlenir ve etrafındaki balmumu kabuğu atılır. Genelde limon ve zeytinyağı gezdirilerek tüketilen bottargaya, ekşi krema ve blini ekmeği iyi bir eşlikçi olabilir.

kaynak: wikipedia.org, ntv.com.tr